Jak zabavit dítě na cestách

Čas dovolených je tady a spolu s ním spoustu rodičů čeká i dlouhé cestování autem s dětmi. Ideální situace samozřejmě je, pokud cestujete v noci a dítě většinu času prospí. Ne vždy je to ale možné, a proto jste jistě už přemýšleli nad možnostmi, jak dítě v autě zabavit.

My cestujeme poměrně pravidelně přes půl republiky, a tak mám na hodinové sezení v autě již vyzkoušené tipy:

1.Hra „Kdo první uvidí..“

Principem hry je jako první uvidět a ohlásit NĚCO. Co to bude, určuji vždy já a přizpůsobuji terénu a podmínkám tak, aby bylo dítě schopné danou věc vidět dostatečně brzo na to, aby ho hra bavila. Hrajeme tedy kdo uvidí jako první červené (či jiné) auto – ve městě, bílý (či jiný) dům, zvířátka, pole s máky, koně, dopravní značku, zastávku, obchod, atd atd. Kdo jako první uvidí a zavolá „vidím“, samozřejmě vyhrál.

2. Oblíbené písničky

Osobně nejsem zastánce dětských písniček na CD či v MP3 (ano, bojím se, že by mě nápadité dětské texty pak budily i ze spaní), a tak od malička razíme přehrávání spíše českého popu. Pro případ nudy mám na jednom CD nahrány známé české písničky, které jsou mi příjemné a zároveň jsou „zpívatelné“ i pro dítě, takže si je zpíváme nebo jen posloucháme. Dětské písničky si pak občas zazpíváme bez podkresu, prostě jen tak.

3. Knihy

Pokud nás čeká delší cesta, ráda sáhnu po knížce, v našem případě obrázkové, kterou si dcerka může prohlížet. Pokud ji nebaví samotné prohlížení, ptám se aktivně co na obrázcích vidí nebo schválně pletu vývoj příběhu nebo postavy, aby mě mohla opravovat. Říká se, že ze čtení se v autě dělá špatně, ale osobně za 4 roky nic takového nepozoruji.

20170702_0931484. Povídání

Zní to jednoduše až nudně, ale nejlépe dítě v autě zabaví povídání. O tom co jsme prožili před odjezdem, o tom co nás čeká na konci cesty, o tom co se děje na místě kudy jsme zrovna projeli, o čemkoliv. V případě krize lze také vytočit telefon a zavolat třeba oblíbené babičce nebo tetičce, které dítko na chvíli zabaví a zklidní, pokud zrovna emoce vrcholí.

5. Moderní technologie

Osobně jsem tuto možnost zatím nevyužila, dcera mobil jakožto hračku zatím vůbec nezná a i při cestách okolo tří hodin si vždy vystačíme s výše uvedeným výčtem. Přesto věřím, že desetihodinová cesta autem do zahraničí je už úplně jiný kalibr a vyžaduje zbraně všeho druhu, proto by se vám určitě mohla hodit nějaká ta pohádka na tabletu, jednoduché (ideálně) výukové hry, nebo třeba vaše vlastní fotky, které si dítě může prohlížet a zabavit se tak.

6. Jídlo a pití

Dobroty zabaví a zlepšují náladu, takže na ně při cestách určitě nezapomeňte.